Misja charytatywna w Buczy i Kijowie

 

Miliony Polaków, polskich organizacji, samorządów, a także polityków włączyło się w pomoc Ukrainie. W jednej z takich misji udział wziął m.in. Ryszard Madziar, Szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina oraz poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko. Akcja mogła dojść do skutku dzięki polskiemu Caritasowi oraz Zamojskim Zakładom Zbożowym Sp. z o.o. Uczestnicy majowej wyprawy odwiedzili miejscowość Bucza, gdzie Rosjanie dokonali krwawej rzezi na ludności cywilnej tego ukraińskiego miasta.

„Bucza to miasto które stało się symbolem rosyjskiego bestialstwa na Ukrainie. Mer Buczy Anatolij Fedoruk na spotkaniu w ratuszu opowiedział nam o polowaniu na mieszkańców miasta przez rosyjskich żołnierzy. Zamordowanych zostało ponad 460 osób. Wrażenie robi widok zniszczeń i ludzi próbujących zacząć normalnie żyć”

– relacjonował wizytę w Buczy Ryszard Madziar.

Misja w drodze do Kijowa odwiedzała szereg małych miejscowości dokumentując zniszczenia wojenne.

„Obejrzyjcie… Wieś w okolicach Kijowa. Podczas pobytu od mieszkańców często słyszeliśmy straszne historie, które z naszej perspektywy wydają się nierealne, jednak dzieją się kilka godzin jazdy samochodem z Warszawy. Dzięki pomocy darczyńców z Polski pomoc przekazywana jest bezpośrednio do potrzebujących. Często są to osoby starsze które zostały na miejscu i przeżyły piekło wojny”

– napisał Ryszard Madziar.

Zamieścił też w mediach społecznościowych film ze zbombardowanego domostwa, w którym nadal mieszkają Ukraińcy. Polityk dodał, że „my przesyłamy Ukrainie paczki z pomocą, a Rosjanie rakiety”. Złom militarny po rakietach spadających na miejscowości na Ukrainie Madziar dokumentował zdjęciami. W samym Kijowie uczestnicy misji spotkali się nie tylko z przedstawicielami władz, zapewnili o polskiej pomocy i przekazali pomoc materialną, ale wzięli udział w Dniu Dziecka.

„Dzień Dziecka w Kijowie… Słodycze rozdajemy a radość i uśmiech otrzymujemy. Szczególne miejsce i czas… Czas wojny jest wyjątkowo trudny dla dzieci, staramy się umilić ten czas, aby zapomniały o traumie wojny. Podziękowania dla całej ekipy”

– napisał Ryszard Madziar na Facebooku.

Polska od początku wojny okazała szerokie wsparcie Ukrainie i poza pomocą materialną przyjęła kilka milionów uchodźców, przede wszystkim kobiet i dzieci.

DW