Rosyjskie TUI z niemiecką siedzibą i na bazie spółki z Brytyjskich Wysp Dziewiczych…

Putin śmieje się z sankcji? Tylko z tych, które są nieskuteczne. Do nich należy sprawa największego koncernu turystycznego na świecie – TUI, które należy do obdarzonego zaufaniem „rosyjskiego cara” rosyjskiego oligarchy Aleksieja Mordaszowa. Czwarty najbogatszy Rosjanin od 15 lat posiada 34 procent akcji TUI i kontroluje tę firmę, pomimo, że formalnie przepisał akcje na swoją żonę Marię Mordaszową, a właściwie jej spółkę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Nikt nie ma wątpliwości – cel był prosty – uniknięcie sankcji.

Te dotykają Mordaszowa (zwłaszcza w jego stalowych biznesach) w USA (wielokrotnie nakładano tam na jego firmy sankcje). W UE, a zwłaszcza w Niemczech, trwają postępowania i nikt nie kwapi się do zaboru mordaszowych aktywów (poza Włochami, gdzie zarekwirowano oligarsze apartament i jacht). Niemcy od lat hołubią przyjaciela Putina. W zeszłym roku TUI otrzymało z powodu covida rekordowe wsparcie – 1,25 miliarda euro.

Również w Polsce, z powodu nieszczelności zapisów ustawy sankcyjnej, TUI działa dalej swobodnie. Czy MSWiA uszczelni swoje działania, a ABW zatroszczy się o dane podróżnych TUI w rękach być może rosyjskich służb? Motywacją dla polityków i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa są m.in. działania grupy internetowych hakerów…

Ostatnio w mediach społecznościowych krąży post napisany przez Anonymous Collective Squad303. W tym poście TUI Group, formalnie niemiecka firma zajmująca się wypoczynkiem, podróżami i turystyką, została oskarżona o bycie kierowaną w dalszym ciągu przez rosyjskiego oligarchę Aleksieja Mordaszowa.

Anonymous Collective Squad303 (po poslju Dywizjon 303 – dop. red.) wzywają do zaprzestania kupowania i zawierania transakcji od tej firmy, ponieważ wspieranie jej (poprzez transakcje) pomogłaby Rosji w wojnie z Ukrainą.

„Grupa Anonymous zagroziła nawet grupie TUI, wygłaszając oświadczenie „Lato, czas na relaks! Wybierając @TUIGroup wspierasz #rosyjskiego oligarchę Aleksieja Mordaszowa objętego sankcjami UE i USA. Wybór należy do ciebie! #Anonymous Oczekujcie nas!””

– czytamy na thetechoutlook.com

Czytaj więcej o obejściu sankcji przez Mordaszowa i TUI na Financial Times:

Alexei Mordashov: the oligarch scrambling to outpace sanctions