Przechowujemy pszenicę na wypadek wojny

 

Wywiad z Hubertem Grzegorczykiem, dyrektorem Oddziału Spółki Elewarr w Malborku.

Ile posiadacie w swoim Oddziale powierzchni magazynowej i w jakich miejscowościach?

Oddział Malbork to jeden z czterech Oddziałów Elewarr Sp. z o.o., którego magazyny zlokalizowane są w północnej Polsce. Największym magazynem Oddziału i całej Spółki jest obiekt w Malborku w województwie pomorskim, który posiada blisko 90 tys. powierzchni przechowalniczej. W województwie warmińsko-mazurskim Oddział dysponuje czterema magazynami. Dwa największe znajdują się w Bartoszycach oraz Pieniężnie. Posiadają one odpowiednio 51,4 tys. ton i 53,3 tys. ton powierzchni przechowalniczej. Pozostałe dwa, mniejsze elewatory w województwie warmińsko-mazurskim to Orneta, w której można składować 8,1 tys. ton pszenicy i Braniewo, w którym możemy przechowywać 4,2 tys. ton pszenicy. Łącznie cały Oddział Malbork posiada 206,76 tys. ton powierzchni przechowalniczej i co żniwa współpracuje z blisko 2500 rolników.

Jakie produkty skupujecie i sprzedajecie?Polityka skupowa Oddziału Malbork opiera się na zasadzie pełnego dostosowania do plonów rolnych, które uprawiają rolnicy. Ze względu na żyzne gleby w rejonie malborskim głównie zasiewana jest pszenica i rzepak. Te produkty skupujemy, a tym samym sprzedajemy po żniwach. Z kolei w powiecie braniewskim, gdzie gleby są gorszej jakości, rolnicy sieją pszenicę, rzepak, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies, łubin. Dlatego te plony rolne są skupowane przez Magazyn Pieniężno, który pod względem różnorodności przechowywanych towarów jest najbardziej zróżnicowany w całej Spółce oraz przez Magazyny Braniewo i Orneta. W Bartoszycach kupujemy i sprzedajemy pszenicę, rzepak oraz pszenżyto i żyto. W 2021 roku chcąc spełnić oczekiwania rolników zdecydowaliśmy się na skup mokrej kukurydzy w naszych magazynach, w których znajdują się suszarnie zbożowe. W bieżącym roku i latach kolejnych na pewno będziemy dalej kupować kukurydzę w Magazynach Malbork, Pieniężno i Bartoszyce. Od żniw 2022 chcemy kupować i magazynować groch w elewatorze Orneta.

Czy prowadzicie inne usługi poza skupem i sprzedażą?

W elewatorach Oddziału Malbork Elewarr Sp. z o.o. przechowujemy rezerwy państwowe pszenicy i żyta w ramach umowy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. To istotne w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego kraju i sytuacji nadzwyczajnych, takich jak pandemie czy wojny. Wynajmujemy także powierzchnie magazynową, biurową oraz nasze place dla rolników i prywatnych przedsiębiorstw, suszymy usługowo różne zboża i rzepak. W ofercie Oddziału Malbork jest także wykonywanie odpłatnych badań jakości zbóż i rzepaku, a także ważenie oraz przeładunek kolejowy na bocznicach, które znajdują się w magazynach Oddziału. W kolejnych latach chcielibyśmy także poszerzyć naszą ofertę o inne usługi jak np. doradztwo rolnice, czy sprzedaż olejów do ciągników i maszyn rolniczych. Oddział Malbork chce być takim miejscem, w których rolnik może zostać obsłużony kompleksowo. Zależy nam na satysfakcji naszych klientów, dlatego prowadzimy szereg działań prorolnicznych jak np. organizacja spotkań przed żniwami, udział w wielu targach rolniczych, wysyłka magazynu Spichlerz do rolników na ich adresy zamieszkania.

Jakie są możliwości dostarczenia zboża czy rzepaku do najbliższego magazynu? Posiadacie odbiór od rolnika?

W czasie żniw w pełni dostosowujemy godziny otwarcia naszych Magazynów do oczekiwań rolników. Pracujemy od samego rama do późnych godzin wieczornych po to, aby rolnicy mogli dostarczyć do nas swoje plony rolne w takiej porze jaka im pasuje. Również jesteśmy otwarci w weekendy. Mając również na uwadze fakt, że w żniwa rolnicy nie mają czasu stać w kolejkach zaproponowaliśmy im możliwość odbioru zbóż, rzepaku i kukurydzy bezpośrednio z pola, czy z gospodarstwa. Współpracujemy z wieloma firmami transportowymi, dzięki czemu koszty transportu w porównaniu z naszą konkurencją są niższe. Odbiór plonów od rolnika z roku na rok jest coraz częstszy. Ta oferta na stałe wpisała się w działania wszystkich magazynów Oddziału Malbork Elewarr Sp. z o.o.

Gdzie można zapytać o aktualną cenę zboża w magazynach Oddziału Malbork?

W Oddziale Malbork zatrudniony jest przedstawiciel handlowy, który na bieżąco współpracuje z rolnikami i informuje ich o aktualnych cenach zbóż i rzepaku. Wysyła do nich SMS-y z ofertą Oddziału, w tym z cenami. Każdy może również zadzwonić do Aleksandry Nowak, tel. 536 184 707 lub do naszych elewatorów i zapytać o cenę. Także zachęcamy do kontaktu drogą mailową: malbork@elewarr.com.pl lub anowak@elewarr.com.pl.

Rozmawiała Agnieszka Osadnik